Wśród beskidzkiej przyrody

Beskidy są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów nie tylko latem, ale zimą. Wiele osób przyjeżdża tu także jesienią lub na majówkę. Z czego słyną Beskidy?

Przede wszystkim z niepowtarzalnej i niezwykle urokliwej przyrody. Każdy w swoim życiu powinien przynajmniej raz wybrać się do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Bieszczady słyną z tego, że mają zupełnie inne ukształtowanie oraz roślinność niż inne beskidzkie pasma. Bieszczadzki Park Narodowy jest trzecim pod względem powierzchni parkiem narodowym w Polsce. Obejmuje on najwyższe partie polskiej części Bieszczadów, przede wszystkim Tarnicę, której wysokość wynosi 1346 m n.p.m. Z pewnością wszystkich zauroczą gęste dolnoreglowe lasy. Co ciekawe, w Bieszczadach nie występuje górny regiel, a zamiast hal pojawiają się urokliwe połoniny. To właśnie w Bieszczadach jest największa w kraju populacja wilków oraz niedźwiedzi brunatnych. Można tu także spotkać żbika, rysia, puszczyka uralskiego, orła przedniego. Po wojnie sprowadzono tu także żubry. Najwięcej turystów wspina się oczywiście na Tarnicę, na którą prowadzi wiele malowniczych szlaków. Szczególnie godna polecenia jest długa trasa, która obejmuje całe gniazdo Tarnicy, a więc także Halicz, Kopę Bukowską i Rozsypaniec. Na wierzchołku Tarnicy znajduje się żelazny krzyż, który upamiętnia wizytę Karola Wojtyły w 1954 roku. Popularnymi grzbietami w Bieszczadach są także połoniny – Wetlińska oraz Caryńska. Pokryte one są słynnymi bieszczadzkimi łąkami. Występuje tu wiele unikalnych roślin. Będąc na szlaku, warto wstąpić do urokliwego schroniska zwanego Chatką Puchatka. Poza tym popularnym szczytem jest Wielka Rawa, której wysokość wynosi 1304 m n.p.m. Leży ona w paśmie granicznym i rozciągają się z niej przepiękne widoki na Bieszczady. Ciekawostką jest też to, że to miejsce styku trzech granic. Warto również zwiedzić Ustrzyki Dolne, a konkretnie Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Znajduje się tu wiele ciekawych eksponatów, z czego największe wrażenie na turystach robi gipsowy odlew nosorożca włochatego. Zwierzę znaleziono w Staruni na Podkarpaciu.

Beskidy z pewnością każdego zachwycą swym urokiem. Warto także wspomnieć, że działa tu rozbudowana baza noclegowa (), a Beskidy oferują noclegi w świetnych warunkach i w bardzo przystępnych cenach. Większość osób będzie chciała tu jeszcze powrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>