Układ przestrzenny Zamościa

Zamość ma dość gęstą zabudowę. Nie od dziś wiadomo jednak, że miasto jest jednym z najpiękniejszych w województwie lubelskim. Najwięcej starych zabudowań znajduje się na Starym Mieście. Są tu małe kamieniczki i budynki, z których dużo zostało przerobionych na zamojskie noclegi czy hotele. Od Starego Miasta na północ i wschód ciągną się klinowe budynki charakterystyczne dla tego regionu. Kiedy jednak chcemy udać się na starówkę, nie będziemy mieli płynnego przejścia między nową a starą częścią miasta, z racji znajdującego się tu Parku Miejskiego. Dzięki temu odseparowaniu, zachowała się indywidualność i swego rodzaju odrębność, która kiedyś również była wyraźnie zaznaczana. Kiedyś znajdowały się tu obszary zalewowe, dodatkowo teren otoczony był fosami.

Zachodnia część miasta to już dużo skromniejsza zabudowa – to właśnie tu występuje najwięcej miejskiej zieleni. Jest to obszar, w którym znajdują się ogrody działkowe, łąki i leśne nieużytki. Dziś w mieście można obserwować typowo klinowy układ ulic i budynków. Już na początku kształtowania się miasta, budynki były projektowane pod ciągi miejskiej komunikacji. Jeżeli chodzi o osiedla i domy jednorodzinne to zajmują one analogicznie podobny obszar. Zabudowa bloków jest bardziej zauważalna ze wschodniej strony miasta – w jego nowej części.

Zamość kojarzony jest z piękną architekturą i klimatycznymi rynkami bardziej niż z wysoko rozwiniętym przemysłem i gospodarką. To jednak nie znaczy, że nie ma tutaj takich cech. We wschodniej części miasta znajdują się magazyny i tereny składowe. Kiedy kończy się obwodnica, dalej ciągną się nieużytki rolne i leśne. Niektórzy chodzą tamtejszymi ścieżkami na spacery. Kiedy patrzymy na mapę miasta, to możemy zaobserwować promienisty układ ulic, które jednak nie łączą się z centralną częścią miasta. Aby dostać się na rynek trzeba trochę pokombinować. Jednak jest to przyjemne, ponieważ nie mamy najmniejszego problemu ze znalezieniem miejsca do parkowania. Ulice Zamościa są szerokie z racji swojego pierwotnego przeznaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>