Rowy – przytulna miejscowość wypoczynkowa

Rowy czyli nasza „polska Riwiera” to miejscowość leżąca nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Gardno. Rowy są umiejscowione dokładnie pomiędzy Ustką a Łebą. Pierwotnie były one wioską rybacką, która dopiero niedawno zaczęła się przekształcać w wieś letniskową i zdobywać popularność wśród turystów. Dzięki temu jest to wciąż bardzo przytulna i kameralna miejscowość, w której wypoczniemy i zregenerujemy siły. Bliskie położenie morza oraz lasów sosnowych wytworzyło tu bardzo zdrowy mikroklimat, dzięki któremu na pewno poczujemy się lepiej. Jest to również doskonały kompromis dla tych, którzy nie potrafią zdecydować czy chcą jechać nad morze, czy nad jezioro – tutaj mamy i jedno i drugie.

Warto wybrać się nad jezioro Gardno, szczególnie jeśli lubimy wędkować lub uprawiać sporty wodne. Przy jeziorze znajdziemy liczne obiekty: hotele, pensjonaty oraz prywatne kwatery. Rowy posiadają także bardzo ciekawy zabytek – pozostałości dawnej rezydencji rycerskiej typu motte w postaci wieży otoczonej fosą i wałem. Miejsce to znajduje się również nieopodal jeziora. Istnieje tu również dawne wzgórze cmentarne, na którym zarówno mieszkańców, jak i rozbitków statków.

Bardzo ciekawym zabytkiem w Rowach jest tutejszy neoromański kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła, który wybudowano w latach 1844-1849 z ciosanego kamienia. Obecnie znajduje się on już w rejestrze konserwatorskim. W miejscowości znajdziemy również dwa kąpieliska morskie: Rowy Wschód i Rowy Zachód. Plaża zachodnia jest o wiele większa, posiada cztery wejścia i obejmuje aż 400 metrów linii brzegowej. Możemy zatem wybrać się tu na cały dzień, opalać i kąpać się w morzu. Poza tym dobrym pomysłem będzie również wycieczka piesza lub rowerowa po okolicznych lasach. Da nam to szansę, aby pooddychać tutejszym niezwykle czystym powietrzem bogatym w jod oraz odpocząć nieco od cywilizacji i zgiełku wielkich miast. W Rowach poczujemy się tak dobrze, że będziemy tu chcieli jeszcze powrócić.

Jedno przemyślenie nt. „Rowy – przytulna miejscowość wypoczynkowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>