Karczmy i kościoły w Wysowej-Zdroju

Wysowa-Zdrój to ciekawa miejscowość, zarówno pod względem uzdrowiskowym jak i turystycznym. Znajduje się tu mnóstwo atrakcji, które połączone ze znakomicie prosperującą bazą noclegową dają nam gwarancję świetnych ale przede wszystkim spokojnych wakacji, gdyż jest to miejsce, które zapewni nam spokój, ciszę i możliwość wypoczynku.

Ciekawym obiektem architektonicznym jest na pewno pochodząca z 1779 cerkiew św. Michała Archanioła, która znajduje się w samym centrum Wysowej-Zdroju. Ciekawostką jest fakt, że przy cerkwi znajduje się lipa – pomnik przyrody, którego wiek sięga 400 lat. Jeśli chodzi o budynki sakralne to również warto zwrócić uwagę na drewniany kościółek p. w. Najświętszej Maryi Panny, który pochodzi z lat przed II wojną światową, ukończono go dokładnie rok przed jej wybuchem w 1938 roku. Kościółek znajduje się dokładnie przy drodze na Hutę Wysowską.

Oczywiście jak przystało na miasto uzdrowiskowe, głównym miejscem, które chętnie wybierają turyści i kuracjusze jest niewątpliwie Park Zdrojowy. Jest on dość mały, patrząc na powierzchnię, jednak nadrabia to urokiem i bogactwem pijalni wód mineralnych, których jest aż 12, a każda woda ma inne właściwości lecznicze. Położenie wśród małych rzeczek daje temu mu specyficzny klimat i urok. Na samym skraju, przy źródle Aleksandra znajduje się chyba najciekawsza roślinność, warto się tam udać i ją zobaczyć. Zaraz obok tego miejsca położony jest Dom Zdrojowy w Wysowej-Zdroju, który powstał tutaj w XX wieku – dzisiaj mieści on restaurację, w której możemy zjeść obiad po spacerze, ale również znajduje się tutaj hotelik, gdzie możemy wynająć pokój lub poszukać innego lokum (pakiety noclegowe – ).

Jeśli chcemy w mieście pójść na obiad, czy spędzić miło wieczór to znakomicie nadadzą się do tego dwie największe karczmy w mieście – Dziurnówka i Gościnna Chata, ich atutami są na pewno kuchnie – tradycyjne dania kuchni łemkowskiej. Praktycznie z każdego miejsca w Wysowej rozpościera się przepiękna panorama, z której widać wiele pobliskich szczytów takich jak Wysota, Czarny Dział, Jaworzynka, Kozie Żebro i Gródek. Świetnie rozwinięta baza noclegowa i bogactwo atrakcji zapewni nam miłe i obfite wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>