Co warto wiedzieć o Rymanowie-Zdroju?

W województwie podkarpackim znajduje się piękna uzdrowiskowa miejscowość, która nazywa się Rymanów-Zdrój. Faktycznie istnieje ona już od 1876 roku, ale dopiero w 1996 roku została oficjalnie utworzona z terenów dotychczasowych wsi Deszno, Wołtuszowa oraz Posada Górna. Historia jej uzdrowiska również zaczęła się w latach 70. XIX wieku, kiedy to syn właścicieli dóbr, Józef Potocki, przypadkiem na spacerze odkrył źródło lecznicze. Zaczęto badać tutejszą wodę i wkrótce okazało się, że ma ona wysokie stężenie jodu oraz żelaza, i świetnie nadaje się do celów leczniczych. Zaczęły zatem powstawać pierwsze pensjonaty. Niektóre z nich istnieją do dziś i w ramach bazy noclegowej (noclegi Rymanów-Zdrój meteor), przyjmują kuracjuszy oraz zapewniają im noclegi.

Rymanów-Zdrój szybko stał się uznanym uzdrowiskiem, które nie ustępowało innym krajowym kurortom pod względem wyposażenia czy też frekwencji. Przybywały tu liczne sławy, takie jak Stanisław Wyspiański, kompozytor Lubomir Różycki czy też arcyksiążę Albrecht, stryj cesarza Franciszka Józefa. Na kartach księgi kuracjuszy znajdziemy również nazwiska polskich pisarzy takich jak Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy też Janusz Meissner. Na scenie miejscowego „Dworca Gościnnego”, czyli domu zdrojowego występowały zaś same gwiazdy: Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska, Adolf Dymsza oraz Mieczysław Fogg.

Rymanów-Zdrój szybko zyskał uznanie i nawet gdy został dwukrotnie doprowadzony do ruiny w latach I, a potem II wojny światowej, za każdym razem się odbudowywał i jeszcze bardziej rósł w siłę. Skupiono się tu głównie na lecznictwie dziecięcym i najwięcej było zakładów o tym profilu. Dopiero w latach 60. XX wieku zaczęły powstawać w większej ilości obiekty dla dorosłych: sanatoria branżowe, ośrodki Funduszu Wczasów Pracowniczych, spółdzielcze oraz turystyczne. Z najstarszych tutejszych obiektów do dziś działa willa „Pod Matką Boską” – znana współcześnie jako sanatorium „Maria”. Niektóre z obiektów są już od kilku lat wyłączone z użytku i nie są znane jeszcze ich dalsze losy. Dotyczy to między innymi najstarszej, drewnianej willi „Leliwa” oraz sanatoriów „Gozdawa” i „Krystyna”. Najprawdopodobniej trafią one w ręce prywatne.

Rymanów-Zdrój jest piękną, niewielką wsią, w której nie tylko możemy wyleczyć swoje choroby, ale także się zrelaksować i odpocząć od codzienności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>