Ciekawa Wielkopolska – Leszno

Na trasie z Poznania do Wrocławia, niecałą godzinę drogi pociągiem od tego pierwszego, leży piękne miasto o bogatej historii. Mowa o Lesznie, którego początki datowane są na 1393 rok, gdy istniała tu wieś rycerska. Prawa miejskie Leszno otrzymało już w 1547 roku. Ziemia leszczyńska to jednak nie tylko ciekawe zabytki, ale także niepowtarzalna przyroda całej okolicy. Można tutaj wypocząć na świeżym powietrzu i np. wybrać się na wycieczkę rowerową albo skorzystać z atutów tutejszych jezior.

By w pełni wykorzystać czas spędzony w Lesznie, musimy zostać tu przynajmniej na kilka dni. Na szczęście w mieście działa kilka hoteli o różnym standardzie i lokalizacji. Na przedmieściach znajdziemy także ośrodki wczasowe, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Najlepiej skorzystać wcześniej z internetu. Wyszukując hasło: "Leszno noclegi", znajdziemy wszystkie niezbędne informacje.

W okolicach Leszna jest kilka miejsc, które powinniśmy koniecznie odwiedzić. Przemęcki Park Krajobrazowy jest tutaj jednym z przykładów. Położony jest on na zachód od Leszna, na Pojezierzu Sławskim, gdzie zobaczymy wiele jezior, które otaczają gęste lasy. Najsłynniejszą atrakcją w tych stronach bez wątpienia jest Wyspa Konwaliowa, ale Przemęcki Park Krajobrazowy ma do zaoferowania znacznie więcej, niezależnie od pory roku. Okolice warto zwiedzać na rowerach, co pozwoli nam zobaczyć więcej interesujących miejsc.

Warto się także wybrać do Osiecznej, która jest znanym uzdrowiskiem borowinowym. Znajduje się tutaj także duże Jezioro Łoniewskie, na którego brzegach pojawiło się kilka plaż. W okolicy pojawiły się też liczne ośrodki wczasowe. Nad jeziorem stoi także zamek, którego początki sięgają aż XIV wieku. Pierwotna konstrukcja jednak przechodziła liczne przebudowy i zatraciła swój pierwotny charakter. Istotny wpływ miała zwłaszcza przebudowa z XVIII wieku. Będąc tutaj powinniśmy zwrócić uwagę zwłaszcza na zachowany portal z 1600 roku oraz wysoką na 26 metrów wieżę, powstałą równe 300 lat później. W zamku mieści się obecnie Centrum Rehabilitacji. W Osiecznej znajdują się także trzy duże wiatraki, z których jeden pochodzi z 1761 roku, a dwa kolejne zostały dobudowane w XIX stuleciu. Charakteryzują się one dobrym stanem zachowania, co powoduje, że chce je zobaczyć wielu turystów. Bez wątpienia, mało jest w Polsce miejsc, gdzie takie konstrukcje przetrwałyby w tak dobrym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>